Ogród w którym od połowy lata do października króluje kilkanaście odmian hortensji ogrodowych. Spacerując między bogato kwitnącymi krzewami, zobaczyć można imponującą kolekcję zegarów słonecznych. W zbiorze znajdują się zegary:
- gnomony, czyli takie gdzie na tarczy jest pionowo osadzona, wskazówka będąca najczęściej prętem,
- zegary wysokościowe,
- azymutalne,
- równikowe - tarcza umieszczona jest w płaszczyźnie równika, natomiast wskazówka jest do niej prostopadła,
- horyzontalne - tarcza umieszczona jest w płaszczyźnie horyzontu,
- wertykalne - tarcza umieszczona jest w płaszczyźnie pionowej, biegunowe oraz cieniowe
Partery bukszpanowe charakteryzują się bogatą ornamentyką oraz różnorodnością układów symetrycznych lub asymetrycznych. W Ogrodach Hortulus Spectabilis partery bukszpanowe znajdują się przed labiryntem. Tworzą je starannie, równo przycinane niskie bukszpany, które posadzone zostały według ściśle określonego wzoru. Partery wypełnione są kwiatami jednorocznymi. Kompozycję tworzą begonie, aksamitki, pelargonie, żeniszki oraz szałwie. Nie bez powodu partery bukszpanowe posadzone zostały przy samym labiryncie. Pełnie ich dekoracyjności zobaczymy dopiero z góry. Najlepiej więc podziwiać je z wieży widokowej znajdującej się w labiryncie. Z tej perspektywy pojedyncze kwiaty tworzą spójne powierzchnie, a naszym oczom zamiast pojedynczych roślin ukazują się kolorowe ornamenty namalowane na trawie.
Znajduje się po lewej stronie labiryntu i składa się z olbrzymich symetrycznych parterów bukszpanowych. Dzięki bazie stworzonej z bukszpanu wiecznie zielonego, ogród jest reprezentacyjny przez cały rok. Wiosną kwatery parterów uzupełniane są tysiącami bratków, a latem zamieniane są one na kwiaty jednoroczne takie jak begonie, aksamitki, żeniszki itp. W centralnej części placu znajduje się rzeźba syren umieszczonych na kamiennej wyspie. Całość możemy podziwiać z wieży. Przeplatający się żywo zielony bukszpan z kolorowymi kwiatami zapiera dech w piersiach.