W ogrodzie Hortulus Spectabilis dużą atrakcją są 100 metrowe partery bukszpanowe, szczególnie, gdy można je podziwiać z 20 metrowej wieży znajdującej się w labiryncie. Większość parterów bukszpanowych jest symetryczna względem siebie, co powoduje, że ma się wrażenie idealnie uporządkowanej przestrzeni. Przeważająca część parterów przyjmuje formę wzoru haftu wykonanego z bukszpanu. W okresie lata przestrzeń między fantazyjnymi wzorami haftu dodatkowo wypełniają kwiaty rabatowe o dość krzykliwych kolorach.
Wśród nich prym wiodą begonie o krwisto-czerwonych, białych lub różowych kwiatach, kontrastujących z brunatnym ulistnieniem. Niezastąpione okazują się również liczne odmiany aksamitek, cynii, starców oraz pelargonii. O urodzie parterów bukszpanowych decyduje precyzyjne cięcie wzoru, który poprowadzony jest w sposób węzłowy, gdzie linie wzajemnie się nakładają, w taki sposób, że ma się wrażenie przeplatania.
Partery bukszpanowe na placu boskich róż wypełnione są różami okrywowymi oraz różami parkowymi. Przestrzeń w parterach bukszpanowych, która nie jest obsadzona roślinami sezonowymi została wypełniona drobną korą gnejsową. Gnejs jest skałą naturalną, która świetnie prezentuje się w ogrodzie, Jego atutem jest szaro-srebrna barwa. Skała pięknie mieni się w promieniach słonecznych. Partery bukszpanowe wymagają mozolnej wieloletniej pracy, a przede wszystkim wielokrotnego cięcia sprawną ręką Ogrodnika i to jedynie za pomocą ręcznych nożyc i sekatora.
Szczególnym przypadkiem parteru bukszpanowego jest parter węzłowy. Tworzy go od dwóch do pięciu gatunków roślin nadających się do formowania. Mogą być to zioła, takie jak tymianek, oregano, ożanka; krzewy liściastych np. różne odmiany karłowe berberysów i tawuł albo krzewy iglaste np. młodociane formy tui: T. occ. ‘Ericoides’, T. occ. ‘Rheingold’, lub cyprysików z grupy groszkowych. Parter bukszpanowy może być wykonany z samego bukszpanu. Wtedy podstawową zielonolistną odmianę możemy połączyć z jego odmianami o pstrych lub żółtych liściach. Optymalnie jest, jeżeli wzór nie tylko się przeplata, ale i powtarza w określonej sekwencji. Najlepiej jest, kiedy przez taki wzór możemy poprowadzić w jednej chociaż płaszczyźnie oś symetrii. Szczytem kunsztu ogrodniczego jest parter węzłowy, w którym będzie można przeprowadzić kilka osi symetrii.
Węzłowy parter - ogród wymaga ciągłej korekty wzoru. Niedopilnowanie cięcia w odpowiednim momencie może zniszczyć koncepcję parteru węzłowego. W ogrodach Hortulus Spectabilis są dwa klasyczne małe partery węzłowe oraz jeden stworzony na powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych prowadzony w koncepcji „kratki na serniku”. Po jego przeciwległej stronie powstał również parter o nowoczesnym wzorze.